Preskočiť na obsah

Tlačová správa z autosalónu NITRA 2022

Tlačová správa

Bratislava, 13.10. 2022

Slovenský startup – malé mestské, ekologické vozidlo Patak Rodster – má dnes svoju výstavnú premiéru na autosalóne v Nitre

Od dnes si v pavilóne M3 na autosalóne Autoshow Nitra 2022 môžete pozrieť prototyp 2- miestneho, malého mestského vozidla Patak Rodster slovenského výrobcu Patak Motors. Pri tvorbe dizajnu sa Patak Motors spojil so svetoznámym dizajnérskym štúdiom Evektor, ktorého zástupcovia budú dnes na výstavnej ploche Patak Motors taktiež k dispozícii. Patak Rodster má ambíciu svojim úsporným no atraktívnym dizajnom pri technickej vyspelosti prispieť k rozvoju inteligentnej a udržateľnej mobility nielen na Slovensku. 

Malé mestské vozidlo Patak Rodster sa odlišuje od iných vozidiel vo svojej kategórii dizajnom, ktorý vyslovene nabáda znovuobjaviť radosť z jazdy. Jeho konštruktéri sa inšpirovali klasickými automobilmi z 30. rokov no navrhli ho tak, aby spĺňalo potreby súčasného mestského zákazníka, aby bolo úsporné a aby sa s ním dalo v meste ľahko zaparkovať.

Kompaktné rozmery 3360x1360x1395 mm, malá čelná plocha, aerodynamický tvar, úzke kolesá s nízkym valivým odporom, ľahká konštrukcia a nízka hmotnosť vozidla (450kg bez batérie) sa premietajú do dlhého dojazdu, zvýšenej dynamiky, ľahkého ovládania, lepšej bezpečnosti a energetickej účinnosti.

V rámci svojej triedy L7eA2, známej aj ako ťažké štvorkolky alebo microcars, dosahuje Patak Motors maximálne povolené jazdné parametre. Patak Rodster bude k dispozícii v benzínovej alebo plno elektrickej verzii s dojazdom až 250km a maximálnou rýchlosťou 130km/hod.

Na Rodster je potrebné vodičské oprávnenie B/B1, takže ho budú môcť riadiť osoby už od 16 rokov. Technické špecifikácie vozidla sú uvedené v prílohe tejto TS.

Patak Rodster je možné rezervovať už teraz na patakmotors.com, pričom na výber je verzia bez strechy alebo so strechou, elektrická alebo s benzínovým motorom. Rezervačný poplatok je len 500€ bez DPH, cena vozidla začína od 16 900 €. Patak Motors plánuje Rodster hromadne vyrábať už od roku 2023/2024 na Slovenku vo Vrbovom.

Svetová premiéra v Paríži

Patak Rodster mal svoju svetovú premiéru tento rok v máji na slávnostnej večeri pri príležitosti udeľovania hlavných cien za Najkrajší koncepčný automobil roka na 37. ročníku Festival Automobile International v Paríži. Video zo svetovej premiéry si môžete pozrieť tu.

Slovenskú premiéru mal RODSTER na medzinárodnej odbornej konferencii By Design Conference 2022, kde vzbudil záujem jedného z najlepších dizajnérov na svete Briana Collinsa zo štúdia Collins  (video s Brianom Collinsom nájdete tu ).

Svoju premiéru pre širokú verejnosť bude mať práve na autosalóne Autoshow Nitra 2022 v pavilóne M3.

Elegantný dizajn

Patak Rodster čerpá inšpiráciu z džentlmenských automobilov 30. rokov, ktoré boli elegantne tvarované, ľahké a výkonné bez zbytočných a komplikovaných prvkov. Prednej časti vozidla dominuje mriežka v štýle art deco s výrazným logom, zadná časť je v tvare lodného chvosta, ďalšími dizajnovými prvkami sú retro svetlomety a špajdľové kolesá, dostupné v chrómovom alebo matnom čiernom vyhotovení. Čistému, intuitívnemu a v benzínovej verzii dokonca analógovému interiéru dominuje drevená prístrojová doska a ergonomické kožené sedadlá.

Retro dizajn tiež prispieva k udržateľnosti vozidla. Klasika nikdy nevychádza z módy a tým odpadá pokušenie meniť auto každé 3-4 roky kvôli neaktuálnemu dizajnu.

Vďaka minimalistickej, ale stabilnej konštrukcii z vysokokvalitných materiálov je Rodster navrhnutý ako vozidlo s nízkymi nárokmi na údržbu.

Špičkové technológie

Patak Rodster bol navrhnutý ako plne elektrické vozidlo alebo vozidlo s benzínovým motorom.

K dispozícii sú dve elektrické verzie s dojazdom 100 km alebo 250 km. Na nabitie postačí jednoduchá domáca 230V zástrčka a 4 až 9 hodín. Elektrické modely majú maximálnu rýchlosť 130 km/hod, zatiaľ čo model so spaľovacím motorom a automatickou prevodovkou dosahuje rýchlosť až 125 km/hod. Komfort jazdy zvyšuje nezávislé, trojuholníkové odpruženie a pohon zadných kolies.

Komfort

Rodster je určený do všetkých klimatických podmienok a dodáva sa so strechou alebo bez nej. Verzia Rodster so strechou je vybavená kúrením a klimatizáciou (za poplatok), zatiaľ čo verzia s otvorenou strechou je vybavená ochranou proti dažďu. Rodster poskytuje pohodlné sedenie pre 2 osoby a batožinový priestor s objemom 200 l v elektrickom modeli.

Bezpečnosť

Bezpečnosť cestujúcich je zabezpečená vlastnou, špeciálne navrhnutou, robustnou a zároveň ľahkou konštrukciou z ocele a hliníka, dlhou absorpčnou zónou, 4 – kotúčovými brzdami s ABS a 3-bodovými bezpečnostnými pásmi.

Druhé vozidlo

Rodster má ambíciu stať sa 2. alebo 3. vozidlom pre tých, ktorí sa neboja vyniknúť a chcú zažiť naozaj celú škálu jazdných emócií. Vďaka vodičskému oprávneniu B/B1 a zaradeniu do kategórie ťažkých štvorkoliek (trieda L7eA2), sa v niektorých krajinách môže Rodster riadiť už od 16 rokov.

Cena

Cena benzínového modelu začína na 16 900 € a cena elektrického na 22 900 €. Spoločnosť Patak Motors plánuje, že prvé vozidlá opustia montážnu linku v roku 2023/2024. Patak Rodster si môžete rezervovať online už teraz na stránke https://patakmotors.com, so strechou alebo bez nej, v 5 výrazných farbách.  Rezervačný poplatok je len 500 €.

Tím Patak Motors

Patak Motors, s.r.o. je slovenská firma, za ktorou je tím nadšencov, milovníkov áut a dizajnérov dohromady s viac ako 100-ročnými skúsenosťami v automobilovom a výrobnom priemysle.

Andrej Hulala je autorom nápadu, kľúčovým konštruktérom a vedúcim projektu. S históriou automobilového pretekára je navrhnutie Rodstra splnením jeho celoživotného sna.

Michal Vršek má skúsenosti s konštrukčným inžinierstvom a výrobou. V minulosti pracoval pre klientov VW/Porsche, Nissan, Volvo, Renault, Peugeot a Citroën.

Norbert Klement je hlavným konštruktérom. Navrhol a skonštruoval vozidlá pre Rallye Paríž Dakar, pracoval pre veľké nemecké výrobné závody, čím sme vymenovali aspoň to najdôležitejšie.

Pri tvorbe dizajnu sa Patak Motors spojil so svetoznámym dizajnérskym štúdiom EVEKTOR, na prevodovke pre Rodster elektromobil spolupracoval s Českým vysokým učením technickým v Prahe. Na projekte sa však podieľalo oveľa viac odborníkov.

V prípade otázok alebo záujmu o testovacie jazdy nás neváhajte kontaktovať na adrese: patakmotors@patakmotors.com. Viac informácií a obrázky na bezplatné stiahnutie sú k dispozícii na stránke patakmotors.com

Technická špecifikácia:

1/ Elektrický pohon verzia 1

Typ motora: Synchrónny motor s permanentným magnetom

Výkon (kW): 15(30)

Zrýchlenie 0 – 50 km/h (s): 7

Maximálna rýchlosť (km/h): 130

Kapacita batérie (kWh): 10

Dojazd (km): 100

Hmotnosť bez akumulátora (kg): 400

Počet miest na sedenie: 2

Rozmery DxVxŠ (mm): 3360x1360x1395               

2/ Verzia elektrického pohonu 2

Typ motora: Synchrónny motor s permanentným magnetom

Výkon (kW):  15(30)

Zrýchlenie 0 – 50 km/h (s): 7

Maximálna rýchlosť (km/h): 130

Kapacita batérie (kWh): 20

Dojazd (km): 250

Hmotnosť bez akumulátora (kg): 400

Počet miest na sedenie: 2

Rozmery DxVxŠ (mm): 3360x1360x1395    

Elektrické vozidlá sú vybavené ukazovateľom nabitia batérie v percentách, palubným počítačom, rekuperáciou brzdnej energie a zásuvkou na 12 V – 55 W.

3/ Verzia s benzínovým motorom        

Typ motora:  4-taktný motor s vodným chladením, jeden valec 4                ventily OHC

Prevodovka: CVT

Výkon (kW): 15

Zrýchlenie 0-50 km/h (sek.): 9

Maximálna rýchlosť (km/h): 125

Priemerná spotreba

na 100 km (l): 5,6

Objem nádrže (l): 35

Hmotnosť (kg):400

Počet miest na sedenie: 2

Rozmery DxVxŠ (mm): 3360x1360x1395

Všetky vozidlá sa dodávajú s:

● štyri kotúčové brzdy

● ABS

● trojbodové samonavíjacie bezpečnostné pásy

● imobilizér

● nastaviteľné sedadlá

● priehradku na prístrojovej doske

● rám na ochranu proti prevráteniu

● elektrické zamykanie

● elektrické ovládanie okien

● stierače čelného skla s cyklovačom a ostrekovačom

● ochrana proti dažďu (pre verziu bez strechy)

● 5 základných farieb (ďalšie za príplatok)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *