Preskočiť na obsah

Slovenský startup Patak Motors v Paríži úspešne predstavil prototyp malého mestského vozidla PATAK RODSTER

Svetová premiéra slovenského malého mestského vozidla Patak Rodster sa uskutočnila v pondelok, 23. mája 2022 na slávnostnej večeri pri príležitosti udeľovania hlavných cien za Najkrajší koncepčný automobil roka na 37. ročníku Festival Automobile International v Paríži. Video zo svetovej premiéry si môžete pozrieť tu.

Rodster je 2 miestne, malé mestské vozidlo, inšpirované klasickými automobilmi z 30. rokov a navrhnuté tak, aby spĺňalo potreby súčasného mestského zákazníka.

Patak Rodster stavia do popredia eleganciu, dokonalý dizajn a radosť z jazdy, no zákazníkovi ponúka aj modernú technológiu, praktickosť, cenovú dostupnosť a bezpečnosť. Dodáva sa v plne elektrickej verzii alebo vo verzii s benzínovým motorom, so strechou alebo bez.

Elegantný dizajn

Patak Rodster čerpá inšpiráciu z džentlmenských automobilov 30. rokov, ktoré boli elegantne tvarované, ľahké a výkonné bez zbytočných a komplikovaných prvkov. Prednej časti vozidla dominuje mriežka v štýle art deco s výrazným logom, zadná časť je v tvare lodného chvosta, ďalšími dizajnovými prvkami sú retro svetlomety a špajdľové kolesá, dostupné v chrómovom alebo matnom čiernom vyhotovení. Čistému, intuitívnemu a v benzínovej verzii dokonca analógovému interiéru dominuje drevená prístrojová doska a ergonomické kožené sedadlá.

Kompaktné rozmery 3360x1360x1395 mm, aerodynamický tvar a nízka hmotnosť vozidla 400 kg bez batérie sa premietajú do dojazdu 250 km, ľahkého ovládania, zvýšenej dynamiky jazdy, posilnenej bezpečnosti a energetickej účinnosti.

Vďaka minimalistickej, ale stabilnej konštrukcii z vysokokvalitných materiálov je Rodster navrhnutý ako vozidlo s nízkymi nárokmi na údržbu.

Špičkové technológie

Patak Rodster bol navrhnutý ako plne elektrické vozidlo alebo vozidlo s benzínovým motorom.

K dispozícii sú dve elektrické verzie s dojazdom 100 km alebo 250 km. Na nabitie postačí jednoduchá domáca 230V zástrčka a 4 až 9 hodín. Elektrické modely majú maximálnu rýchlosť 130 km/hod, zatiaľ čo model so spaľovacím motorom a automatickou prevodovkou dosahuje rýchlosť až 125 km/hod. Komfort jazdy zvyšuje nezávislé, trojuholníkové odpruženie a pohon zadných kolies.

Komfort

Rodster je určený do všetkých klimatických podmienok a dodáva sa so strechou alebo bez nej. Verzia Rodster so strechou je vybavená kúrením a klimatizáciou (za poplatok), zatiaľ čo verzia s otvorenou strechou je vybavená ochranou proti dažďu. Rodster poskytuje pohodlné sedenie pre 2 osoby a batožinový priestor s objemom 200 l v elektrickom modeli.

Bezpečnosť

Bezpečnosť cestujúcich je zabezpečená vlastnou, špeciálne navrhnutou, robustnou a zároveň ľahkou konštrukciou z ocele a hliníka, dlhou absorpčnou zónou, 4 – kotúčovými brzdami s ABS a 3-bodovými bezpečnostnými pásmi.

Druhé vozidlo

Rodster má ambíciu stať sa 2. alebo 3. vozidlom pre tých, ktorí sa neboja vyniknúť a chcú zažiť naozaj celú škálu jazdných emócií. Vďaka vodičskému oprávneniu B/B1 a zaradeniu do kategórie ťažkých štvorkoliek (trieda L7eA2), sa v niektorých krajinách môže Rodster riadiť už od 16 rokov.

Cena benzínového modelu začína na 16 900 € a cena elektrického na 22 900 €. Spoločnosť Patak Motors plánuje, že prvé vozidlá opustia montážnu linku v roku 2024. Patak Rodster si môžete rezervovať online už teraz na stránke https://patakmotors.com, so strechou alebo bez nej, v 5 výrazných farbách. Rezervačný poplatok je len 500 €.

Naša vízia

Zatiaľ čo väčšina elektromobilov sa prezentuje ako rozumná, uvedomelá spotrebiteľská voľba, Rodster sa otvorene snaží zaujať vodičov, ktorí chcú auto s neodolateľným šarmom, štýlom a skvelou funkčnosťou.

Veríme, že používaním nášho vozidla môžu zákazníci pocítiť veľa radosti: radosť z klasického dizajnu, pokrokovej technológie, prijateľnej ceny, nízkych prevádzkových nákladov a v prípade elektromobilu aj nulovej lokálnej uhlíkovej stopy.

V prípade otázok nás neváhajte kontaktovať na adrese: gergelova@patakmotors.com. Viac informácií a obrázky na bezplatné stiahnutie sú k dispozícii na stránke patakomotors.com.

Prílohy: Technické špecifikácie, fotografie a video zo svetovej premiéry v Paríži.

Technická špecifikácia:

1/ Elektrický pohon verzia 1

Typ motora: Synchrónny motor s permanentným magnetom
Výkon (kW): 15(30)
Zrýchlenie 0 – 50 km/h (s): 7
Maximálna rýchlosť (km/h): 130
Kapacita batérie (kWh): 10
Dojazd (km): 100
Hmotnosť bez akumulátora (kg): 400
Počet miest na sedenie: 2
Rozmery DxVxŠ (mm): 3360x1360x1395

2/ Verzia elektrického pohonu 2

Typ motora: Synchrónny motor s permanentným magnetom
Výkon (kW): 15(30)
Zrýchlenie 0 – 50 km/h (s): 7
Maximálna rýchlosť (km/h): 130
Kapacita batérie (kWh): 20
Dojazd (km): 250
Hmotnosť bez akumulátora (kg): 400
Počet miest na sedenie: 2
Rozmery DxVxŠ (mm): 3360x1360x1395

Elektrické vozidlá sú vybavené ukazovateľom nabitia batérie v percentách, palubným počítačom, rekuperáciou brzdnej energie a zásuvkou na 12 V – 55 W.

3/ Verzia s benzínovým motorom

Typ motora: 4-taktný motor s vodným chladením, jeden valec 4 ventily OHC
Prevodovka: CVT
Výkon (kW): 15
Zrýchlenie 0-50 km/h (sek.): 9
Maximálna rýchlosť (km/h): 125
Priemerná spotreba na 100 km (l): 5,6
Objem nádrže (l): 35
Hmotnosť (kg): 400
Počet miest na sedenie: 2
Rozmery DxVxŠ (mm): 3360x1360x1395

Všetky vozidlá sa dodávajú s:

 • – štyri kotúčové brzdy
 • – ABS
 • – trojbodové samonavíjacie -bezpečnostné pásy
 • – imobilizér
 • – nastaviteľné sedadlá
 • – priehradku na prístrojovej doske
 • – rám na ochranu proti prevráteniu
 • – elektrické zamykanie
 • – elektrické ovládanie okien
 • – stierače čelného skla s cyklovačom a ostrekovačom
 • – ochrana proti dažďu (pre verziu bez strechy)
 • – 5 základných farieb (ďalšie za príplatok)