Preskočiť na obsah
Náš príbeh
Naša vízia

Chceli sme navrhnúť vozidlo, ušité na mieru potrebám ľudí z miest.

Auto, ktoré by každodenné povinnosti ako dochádzanie do práce, nakupovanie, či vozenie detí do školy premenilo na zábavu. Praktické malé auto s perfektnými jazdnými vlastnosťami, ktoré by bolo priateľské k obyvateľom aj k životnému prostrediu.

Vždy sme obdivovali klasické autá v džentlmenskom štýle, ktoré v súčasnosti v uliciach európskych miest vôbec nevidno.

To nás inšpirovalo k vývoju malého vozidla, ktoré by bolo vhodné do mesta, s pohodlným parkovaním aj nabíjaním a navyše zábavné – to všetko spojené nadčasovým retro dizajnom.

Náš tím

Sme tím nadšencov, milovníkov áut a dizajnérov dohromady s viac ako 100-ročnými skúsenosťami v automobilovom a výrobnom priemysle.

Väčšina z nás pochádza zo Slovenska, krajiny s najväčšou produkciou automobilov na obyvateľa na svete, kde automobilový priemysel tvorí až 13 % HDP a 54 % priemyselnej produkcie. Dalo by sa povedať, že autá sú hlboko zakorenené v našej DNA.

Andrej Hulala je autorom nápadu, kľúčovým konštruktérom a vedúcim projektu. S históriou automobilového pretekára je navrhnutie Rodstra splnením jeho detského sna.

Michal Vršek má skúsenosti s konštrukčným inžinierstvom a výrobou. V minulosti pracoval pre klientov VW/Porsche, Nissan, Volvo, Renault, Peugeot a Citroën. Norbert Klement je naším hlavným konštruktérom. Navrhol a skonštruoval vozidlá pre Rallye Paríž Dakar, pracoval pre veľké nemecké výrobné závody, čím sme vymenovali aspoň to najdôležitejšie. Pri tvorbe dizajnu sme sa spojili so svetoznámym dizajnérskym štúdiom EVEKTOR, na prevodovke pre Rodster elektromobil sme spolupracovali s Českým vysokým učením technickým v Prahe. Na projekte sa však podieľalo oveľa viac odborníkov.

Prečo malé mestské vozidlo?

Rozhodli sme sa navrhnúť 2-miestne mikroauto triedy L7ea2, pretože veríme, že slúži občanom mesta najlepšie.

Mestá budú čoskoro preplnené autami. Mať menšie auto bude stále výhodnejšie, aj kvôli zavádzaniu opatrení, ktoré budú veľké autá obmedzovať. Napríklad v nemeckom Tubingene sa za parkovanie áut nad 1,8 tony platí šesťnásobne vyšší poplatok ako za parkovanie menších áut.

Veľké autá v mestách sú neefektívne. Priemerná vzdialenosť, ktorú denne prejdeme, je 35 km, pričom v priemere auto využíva len 1,2 osoby.

Malé mestské vozidlá sú šetrnejšie k životnému prostrediu. Pri výrobe vyžadujú menej surovín, takže sa musí nakoniec recyklovať aj menej materiálu. Keďže sú ľahšie, majú aj nižšiu spotrebu paliva.

Elektrické vozidlá sú udržateľnejšie. Elektromobily majú nulové lokálne emisie CO2 a potrebujú oveľa menej energie. Celková udržateľnosť hrá v prospech Rodsteru.

Malé mestské vozidlá sú vhodnejšie do miest ako motocykle. Motorky nie sú vhodné do horšieho počasia a vyžadujú si o nosenie prilby a ochranné oblečenie.

Základný design 11.2020

Tak sme sa do toho pustili. Začali sme dizajnovať 2-miestne, malé mestské vozidlo triedy L7eA2, pretože sme presvedčení, že ľuďom v meste môže najlepšie poslúžiť.

Od začiatku sme plánovali 2 verzie: elektromobil s dlhým dojazdom a verziu so spaľovacím motorom. Dôležité pre nás bolo, aby malo auto kompaktné rozmery, bolo vhodné na parkovanie v meste, malo skvelé technické parametre a na rozdiel od súčasných mestských áut aj dokonalý dizajn. Práve ním sme chceli zbúrať mýtus, že malé autá nemôžu byť dizajnovo zaujímavé a príťažlivé.

Benzínový prototyp 7.2021
Prototyp vozidla so spaľovacím motorom bol zostrojený za účelom overenia si uskutočniteľnosti nášho projektu. Požadované mechanické vlastnosti skĺbené s retro dizajnom bolo nevyhnutné otestovať. Pri tvorbe 3D dizajnu a konštrukcie sme navrhli pohon zadnej nápravy s uložením motora vzadu, čím sme dosiahli rozloženie hmotnosti 42:58. Naplnilo to náš zámer dosiahnuť stabilné, komfortné a zároveň zábavné jazdné vlastnosti. Zároveň sme sa presvedčili, že legislatívne obmedzenie výkonu na 15 kW nebude brániť dosiahnutiu nášho cieľa. Chceme, aby vozidlo išlo proti všetkým trendom, ktoré sú teraz aktuálne v motoristickom svete. Každý, kto rád šoféruje, vie, že časy, kedy bola jazda pôžitkom, sú už preč. Pocit z jazdy v modernom aute nevnímam, neviem, na čo sa mám sústrediť kvôli množstvu elektronických funkcií. Trendom dnešných výrobcov je priniesť na trh autonómnejší systém a tiež vozidlo, v ktorom bude rýchlosť vnímaná čo najmenej. Naším cieľom je zmeniť tento trend. Chceme, aby presun z bodu A do bodu B vyvolal emóciu a aj zábavu pri nízkych rýchlostiach.

Testovanie prototypu 8.2021

Najlepším spôsobom, ako si overiť konštrukčný návrh, je vyskúšať si ho v praxi. Pri návrhu nám nestačili 3D dáta, ktoré nevedia sprostredkovať pocit z jazdy. Preto sme postavili prvý prototyp. Vďaka nemu sme si overili nastavené jazdné vlastnosti, spojenie zábavnosti a komfortu. Testovanie dokázalo, že pri hmotnosti do 450 kg má Rodster aj napriek výkonu 15 kW dostatočnú pružnosť a prekvapivo dynamický prejav. Najväčšou výzvou bolo vymyslieť predné pruženie so zavesením tak, aby boli tlmiče s pružinami skryté v karosérii a neutrpel tým komfort. Ďalšie dve protichodné požiadavky boli, aby mestské vozidlo bolo zábavné aj mimo mesta a plnilo funkciu auta na voľný čas. Príbeh z testovania si viete pozrieť tu. Prvotné prejazdy zákrutami, slalom medzi kužeľmi, jazda do vrchu a dosahovanie maximálnej rýchlosti potvrdili, že projekt je uskutočniteľný. Video z prvého testovania si viete pozrieť vo videu priamo na webe a video z testovania rýchlosti na letisku sa vám otvorí po kliknutí sem. Keďže sme potrebovali zladiť čo najmenšie vonkajšie proporcie mestského vozidla s dostatočnou veľkosťou dvojmiestneho interiéru, museli sme vozidlo zväčšiť na konečné rozmery 1395 mm na šírku a 3335 mm na dĺžku.
Prehrať video
Úprava dizajnu a konštrukcie na základe testovania 10.2021
Výsledky jázd, ktorými sme si overili správnosť mechanickej konštrukcie (zatiaľ trubkového rámu), nás posunuli ďalej a začali sme naplno pracovať na dokončení dizajnu karosérie. Poznatky z testovania sme aplikovali v 3D modeli, aby druhý prototyp slúžil ako predsériová verzia, a tak nám ušetril čas vývoja. Druhý prototyp bude mať už karosériu, zatiaľ z kompozitných materiálov. Náš tím robí všetko pre to, aby projekt nič nezastavilo, či už po dizajnovej, technickej alebo legislatívnej stránke. Naša práca dostáva prvé pozitívne výsledky, máme predschválený 3D model vozidla, ktorý spĺňa požiadavky homologizácie v kategórii L7e A2. Na homologizácii vozidla spolupracujeme so spoločnosťou TUV Czech, s ktorou prechádzame všetky detaily, aby nás nič neprekvapilo. Určite prejdeme ešte niektorými zmenami technických parametrov, lebo vývoj a výroba v tomto odvetví sa stále posúva dopredu a zohľadňujeme túto skutočnosť. Ale už teraz môžeme prehlásiť, že predstavený štýlový dizajn je konečný.
Spustenie predpredaja 12.2021

Spustením rezervačného systému vozidla PATAK Rodster na web stránke chceme získať informácie o záujme potenciálnych zákazníkov, či by si dané vozidlo rezervovali a následne kúpili.  Primárnym cieľom je zistiť reálny záujem o toto malé mestské retro vozidlo, pretože v dnešnej dynamickej dobe je veľmi ťažké predvídať. Na základe počtu rezervácií nastavíme veľkosť investície do výrobného procesu, prípadne zvolíme iné nákladnejšie materiály, ktoré sú pri početnejších sériách dostupnejšie. Zabezpečíme tak vyššiu kvalitu výroby, rýchlejšiu produkciu a tým skôr urobíme vyrobeným vozidlom radosť našim klientom. Náš tím spolu s expertmi pracuje na vývoji a následnej výrobe. Sériové verzie karosérie budeme vyrábať z lisovaných plechov.

Testovanie elektrickej verzie 6.2022
V súčasnosti testujeme tri typy nízkonapäťových elektrických motorov podobných parametrov, ladíme dojazdy, dynamiku a spoľahlivosť tak, aby sme dosiahli optimálny výsledok. Výsledné parametre pri technických dátach sa môžu ešte v minimálnej miere líšiť, tím PATAK MOTORS neustále pracuje na vývoji a jeho snahou je optimalizovať a vylepšovať technické parametre vozidla. Batérie budú umiestnené zo spodu pod podlahou, elektrický motor bude poháňať zadnú nápravu. Pri danom type motora nie je potrebná prevodovka, čím ušetríme na hmotnosti. To je naším cieľom pri všetkých verziách. Nižšia hmotnosť vozidla predĺži dojazd, zvyšuje dynamiku a vylepšuje ovládateľnosť. V súčasnosti pracujeme na doladení diferenciálu s rôznymi nastaveniami a prevodovými pomermi. Cieľom je dosiahnuť vyššiu maximálnu rýchlosť pri zachovaní dostatočnej akcelerácie. Čaká nás ešte testovanie spoľahlivosti batérií, nabíjacích cyklov a pracujeme na skrátení času nabíjania. Pre základnú verziu batérie ( Stage 1.) plánujeme použiť aj klasickú domácu sieť 230 V, aby nebolo nutné využívať špeciálnu nabíjaciu stanicu. Vďaka tomu bude možné vozidlo nabíjať kdekoľvek.
Homologizácia 8.2023
Primárny cieľ PATAK MOTORS je skĺbiť výhody motorky s komfortom auta. Vozidlo sme zaradili do kategórie L7e-A2, v ktorej ako jedinej je možné homologizovať tento dizajn. Už dnes vieme s určitosťou povedať, že homologizačná spoločnosť TUV Czech dala zelenú nášmu dizajnu retro vozidla Rodster. Bezpečnosť vozidla Rodster je pre nás priorita!

Príprava na výrobu 9.2023

Na projekte od počiatku spolupracuje skúsený tím odborníkov vo svojom odbore. Prípravu na výrobu spúšťame s podporou spoločnosti EVEKTOR, ktorá má za sebou množstvo medzinárodných úspešných projektov spojených so sériovou výrobou lietadiel a navrhovaním automobilov. Na ich vedomosti a skúsenosti, ktoré využívajú taktiež veľké automobilky, sme aj my vsadili pri zrode dizajnu. Naďalej sme otvorení spolupráci s ďalšími úspešnými spoločnosťami pri vývoji a výrobe. Samotný výrobný proces vozidla Rodster plánujeme spustiť na Slovensku.
Podrobný konfigurátor 12.2023
V dostatočnom časovom predstihu budú podľa poradia vytvoreného rezerváciou naši zákazníci oslovení ohľadom podrobnej konfigurácie vozidla pred zaradením do výroby. Keďže chceme umožniť, aby si mohol každý svoje vysnené vozidlo prispôsobiť vlastným predstavám, plánujeme v konfigurátore ponúknuť viaceré možnosti. Okrem výberu typu pohonu, veľkosti batérie, farby a typu karosérie chceme ponúknuť prevedenie exteriérových doplnkov v chrómovom, lesklom alebo matnom čiernom prevedení. Všetky doplnky exteriéru budú môcť byť nakombinované individuálne. Ide o svetlomety, spätné zrkadlá, kľučky, obrubu mriežky, obrubu čelného okna a okenné lišty. Blatníky a predná mriežka chladiča budú v čiernom prevedení buď lesklé, alebo matné. K dispozícii bude viac typov štýlových kolies, dizajnových pneumatík, volantov a budíkov. Konfigurovať bude možné aj farebné prevedenie interiéru.
Spustenie výroby 8.2024
Po nakonfigurovaní jednotlivých vozidiel bude spustená sériová výroba. Celý proces produkcie bude pod kontrolou oddelenia kvality PATAK MOTORS. Jednou z mnohých podmienok pre splnenie homologizácie je zabezpečenie stabilného a opakovateľného procesu výroby, ktorý bude spĺňať požiadavky TUV Czech.
Dodávka vozidiel 11.2024
O presnom termíne dodania vášho vozidla Rodster budete informovaný buď prostredníctvom lokálneho partnera, alebo priamo nami. Aktuálne tvoríme sieť spoľahlivých predajných a servisných centier, aby sme boli k vám stále bližšie. Preto hľadáme nových predajcov a partnerov, ktorí sa môžu zaregistrovať TU. U nich si budete môcť vozidlá prezrieť a tiež vyskúšať.